میزان اضطراب در کودکتان چقدر است؟

توضیحات

براي كودكي كه نمي‌تواند به آرامي بنشيند و توجه كند، براي مدرسه آماده شود و در كلاس يا خانه تمركزش را حفظ كند مشكلات زيادي به وجود خواهد آمد. اما اين علائم هميشه ریشه در بیش‌فعالی کودک ندارد، مشكل شايد اضطراب باشد! اضطراب عبارت است از يک احساس ناخوشايند و مبهمِ هراس و دلواپسی که به فرد دست می‌دهد و شامل عدم اطمينان، درماندگی و برانگيختگی فيزيولوژی است. عواملی که باعث اضطراب در کودکان می‌شود شامل اختلاف والدین، فشار بیش از اندازه برای موفقیت کودک، تهدید کردن کودک، احساس گناه در کودک، بیماری‌های سخت افراد خانواده، ترس از مرگ خود یا اطرافیان، احساس طردشدگی، احساس بدگمانی، ممانعت کودک از شرکت در بازی و فعالیت‌ها و بی‌توجهی به حس مالکیت کودک است. با انجام این آزمون بر روی فرزندتان میزان اضطراب کودک دل‌بندتان را بسنجید.

38 سوال
--- دقیقه
0
104

برچسب ها

رفتار, روانشناسی, آزمون, اضطراب, ترس, ارزیابی, شناسایی,

دریافت کد Embed

نظر شما

محصولات و آزمون های مرتبط

 • آیا کودک شما احساس تنهایی می کند؟

  تنهایی، نوعی احساس تهی بودن و خلاء درونی است، که مرزی نمی شناسد و در پیر و جوان و هر فرهنگی وجود دارد. کودکانی که احساس تنهایی می کنند رابطه خوبی با همسالانشان ندارند و غالباً خود را مطرود می دانند. این احساس به عزت نفس آنها لطمه شدیدی می زند. در ضمن ممکن است آنها احساس اندوه، نارضایتی، کسل بودن و اضطراب کنند که احتمالاً سالها ادامه خواهد داشت. اولین گام برای بررسی وضعیت کودکان تنها، ارزیابی آنهاست و والدین باید بر روی نشانه های تنهایی تمرکز کنند: آیا کودک خجول، مضطرب، نامطمئن یا غمگین است؟ آیا نسبت به محیط خود بی علاقگی نشان می دهد؟ آیا از سوی همسالان خود طرف شده است؟ آیا علاقه ای به ارتباط برقرار کردن ندارد؟ آیا فقدان مهارت های اجتماعی مانع از تعامل او با دیگران می شود؟ آیا تمایلی به استفاده از مهارت های اجتماعی خود نشان نمی دهد؟ آیا قربانی همسالان خود شده است؟ آیا اخیراً احساس تنهایی می کند یا همواره این احساس را داشته است؟ در این آزمون می توانید با بررسی رفتارهای کودکتان میزان تنهایی او را بسنجید.

 • آزمون کانرز والدین

  هدف این آزمون تشخیص کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه می باشد. در این آزمون تعدادی از مشکلات شایعی که کودکان دارند آمده است لطفا هر عبارت را بر اساس رفتار فرزندان در طول یک ماه گذشته درجه بندی نمایید. برای هر عبارت از خود بپرسید: "طی یک ماه گذشته این مشکل در چه حدی وجود داشته است؟"

 • آزمون (همدلی – بهر و تحلیل ) کودکان

  این آزمون به بررسی میزان همدلی در کودکان خردسال می پردازد

 • آزمون هوش کودکان

  در این آزمون هوش کودک شما مورد ارزیابی قرار گرفته میشود

 • مقیاس اُتیسم در کودکتان چقدر است؟

  اتیسم یا درخودماندگی ضایعه‌ای است که از اختلال در مغز به وجود می‌آید و باعث می شود که فرد نتواند به خوبی اطلاعات ورودی (به خصوص اطلاعات شنیداری) را پردازش کند. این اختلال با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود و علائم آن تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند. علّت اصلی آن ناشناخته‌است، گرچه برخی در موارد اندک تقابل بین ژنی و جهش ژنتیکی و در مواردی نادر عوامل آسیب‌رسان در مراحل اولیه رشد مانند فلزات سنگین موجود در جو و حشره‌کش‌ها را در بروز آن موثر دانسته‌اند. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می‌سازد. با انجام این آزمون مقیاس اتیسم را در کودک خود بدست آورید.

 • کودک شما تا چه میزان درگیر مشکلات رفتاری است؟

  آیا کودک شما رفتارپرخاشگرانه دارد؟ مدام لجبازی و نافرمانی می کند و یا این که شدیدا گوشه‌گیر است؟ ترسو است و اضطراب دارد؟ آیا کودکتان در یادگیری تمرکز لازم را ندارد و احساس می‌کنید که کند ذهن است؟ همه این مسائل ممکن است ریشه در مشکلات رفتاری کودکتان داشته باشد: رفتارهای گوناگون افراطی، مزمن، انحرافی کودک كه گستره آن شامل اعمال تهاجمی یا برانگیختگی ناگهانی، ‌اعمال افسرده‌گونه و گوشه‌گیرانه بوده و بروز آنها برای شما دور از انتظار است اختلالات رفتاری نامیده می‌شود. البته در تعریف اختلال رفتاری باید به میزان تکرار عمل، شدت رفتار مخرب، طول مدت، سن و موقعیتی كه رفتار در آن بروز می‌كند توجه داشت. مشکلات رفتاری کودک می‌تواند ریشه در اختلالات ژنتیکی، فضای نامساعد خانوادگی، تاثیرات سوء فرهنگی و اجتماعی و تجربه‌های نامطلوب او باشد. با انجام این آزمون پی می‌برید که کودک شما تا چه اندازه درگیر اختلالات رفتاری است.

 • آیا کودکتان هنگام درمان دندان‌پزشکی اضطراب دارد؟

  بیماران مراجعه کننده به دندان‌پزشک به خصوصی کودکان در بسیاری موارد، ترس‌های ناشناخته‌ای را نشان می‌دهند. کنترل استرس کودکان در طی اعمال دندان‌پزشکی یکی از مهمترین و اولین فاکتورهای موفقیت در درمان محسوب می‌شود. عوامل گوناگونی بر ایجاد درد و ترس در یک محیط دندان‌پزشکی مؤثر هستند که می‌توان به میزان رشد و تکامل کودک، فقدان تجربه قبلی یا عدم توانائی سازگاری با محیط و همچنین تجربیات گذشته کودک در ارتباط با محیط پزشکی و دندان پزشکی، اشاره کرد. این آزمون به شما کمک می‌کند تا به میزان اضطراب کودکتان در حین درمان دندان‌پزشکی پی برده و بتوانید بهتر آن را مدیریت کنید.

 • میزان خودکارآمدی کودکتان را بسنجید

  یکی از جنبه‌های مهم رشد در انسان که باید به آن توجه کرد، رشد اجتماعی اوست، و این مساله ریشه در اجتماعی بودن انسان دارد. از این رو شما به عنوان والدین و یا مربی کودک باید در تربیت او علاوه بر افزایش توانمندی‌های فردی، به رشد اجتماعی او نیز بپردازید و زمینه حضور او را در اجتماعات و فعالیت‌های اجتماعی و پذیرش نقش‌های مختلف، فراهم سازید. یکی از معیارهای مناسب برای سنجش میزان رشد اجتماعی کودکتان، «خودکارآمدی» است، که به معنای قضاوتی است که افراد نسبت به توانمندی‌هایشان برای ساماندهی و انجام اعمالی که برای رسیدن به هدفی خاص انتخاب کرده‌اند، می‌باشد. خودکارآمدی از آن رو اهمیت دارد که ارتباط بسیار نزدیکی با میزان عملکرد، انگیزه و علایق، اعتماد و عزت نفس، اندیشه‌ها و عواطف کودک دل‌بندتان دارد. با انجام این آزمون میزان خودکارآمدی کودکتان را بسنجید.

 • میزان ضعف در عملکرد اجرایی کودک خود را بسنجید

  آیا کودک شما به تنهایی قادر به شروع کاری نیست؟ نمی‌تواند برای کارهایش برنامه‌ریزی داشته باشد؟ در کنترل احساسات و هیجاناتش مشکل دارد؟ در به خاطر سپردن یا یادآوری مسائل ضعف دارد؟ مشکل شاید از ناکنش‌وری یا ضعف در عملکرد اجرایی کودک شما باشد. عملکرد اجرایی مجموعه‌ای از عملیات پردازشی در مغز است که با توجه به اطلاعات دریافتی، باید مسیر رسیدن به هدف را با استفاده از رفتار مناسب، مشخص نماید. در این میان هرگونه اختلالی که منجر به عدم پردازش صحیح در مغز شود، به گونه‌ای که نتوان مسیر درست یا رفتار مناسب را برای رسیدن به هدف تشخیص داد، ناکنش‌وری یا ضعف در عملکرد اجرایی نامیده می‌شود. این اختلال نوعی تأخیر رشدی در کودکان می‌باشد که اصولا علت پزشکی، محیطی و هوشی مشخص ندارد. با انجام این آزمون بهترین عبارات را برای توصیف رفتار شش ماه گذشته کودک خود انتخاب کرده و وضعیت عملکرد اجرایی او را بسنجید.

 • فرزند شما چقدر در انجام تکالیف خود مشکل دارد؟

  «مامان! خسته شدم، چرا مشق‌هام تموم نمی‌شن؟»، «باز هم که تکلیفت رو ننوشتی؟»، «چرا هرچی میگم بنویس، تو یه چیز دیگه می‌نویسی؟» و ... . اینها جملات آشنایی هستند که احتمالا شما هم با آنها سروکار داشته‌اید. اما آیا تا به حال به مساله «تکیف خانه کودک» و «مشکلات آن» به صورت جدی فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانستید که «تکلیف خانه» نقش مهمی در یادگیری کودک شما دارد؟ بخش عمده یادگیری در کلاس درس است و فعالیت خارج از مدرسه به عنوان مکملی برای آن می‌باشد، از این رو تکیف خانه از مهمترین عوامل تحقق یادگیری است، که شکل و نوع آن با توجه به برداشتی که از یادگیری می‌شود، متفاوت خواهد بود. امروزه از یادگیری به عنوان «تغییر در توانایی انسان» یاد می‌شود، که به دنبال این تعریف گستره‌ی وسیعی از انواع تکلیف را می‌توان تعریف نمود. این آزمون به شما کمک می‌کند تا از وضعیت انجام تکالیف فرزند دلبندتان اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

 • آیا کودکتان احساس ناامیدی می کند؟

  آیا تاکنون به این فکر کرده‌ بودید که کودکان هم می‌توانند دچار ناامیدی شوند؟ نااميدی؛ يا انتظارات منفي در مورد آينده، به يك حالت هيجاني اطلاق مي‌شود كه زير مجموعه‌ي هيجان اصلي غم است. نااميدي نه تنها باعث افسردگي و درماندگي مي‌شود، بلكه انگيزه‌ي فرد را نيز از بين مي‌برد و او را از تلاش‌كردن باز مي‌دارد. اما بررسی ناامیدی در کودکان از آن جهت اهمیت دارد که عدم تصور مشخص کودکان در مورد آینده، و ارتباط اجتناب ناپذیری که ناامیدی با عدم اعتماد به نفس و در مراحل حادتر با افسردگی دارد، موجب گوشه‌گیری او از اجتماع شده و او را از تلاش برای رسیدن به اهداف خود باز می دارد. با انجام این آزمون بر روی کودک دل‌بندتان متوجه می‌شوید که ناامیدی تا چه اندازه به او نزدیک شده‌است و چگونه می‌توان آن را راند!

 • کودکتان در مورد خود چگونه فکر می کند؟

  آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که طرز تفکر کودک‌تان نسبت به خودش تا حد زیادی با شکل‌گیری شخصیت و آینده‌ای که انتظار او را می‌کشد، مرتبط است؟ طرز تفکر فرد نسبت به خود یا «خودپنداره» شامل نگرش‌ها، احساسات و دانش فرد درباره‌ توانایی‌، مهارت و قـابلیت پذیـرش اجـتماعی خویش است و تمام ابعاد‌ شـناختی‌، ادراکـی، عـاطفی و رویه‌های ارزیابی را در بر می‌گیرد. نکته‌ی بسیار مهم این است که خودپنداره پدیده‌ای اکتسابی است و از زمان تولد با نقشی که پدر و مادر ایفا می‌کنند شروع می‌شود و تا زمان مدرسه و ارتباط با معلمان، مربیان و دیگر همسالان ادامه می‌یابد، بدین ترتیب که خودپنداره فرد به مرور از واکنش دیگران، مقایسه با دیگران، نقش‌های‌ اجتماعی‌ و همانندسازی شکل گرفته و به مرور شخصیت او را تشکیل می‌دهد. و این شخصیت اوست که ضامن کامیابی یا ناکامی او در عرصه‌های مختلف زندگی است. با انجام این آزمون بر روی فرزند دلبندتان از افکار و احساسات او نسبت به خودش، پرده بردارید!

 • کودک شما تا چه میزان می‌تواند خشم خود را کنترل نماید؟

  خشم یکی از هیجانات اصلی انسان است. هنگامی که چیزی مطابق میل کودک نباشد و احساس ناکامی کند، کودک دچار عصبانیت می‌شود و اگر این عصبانیت کنترل نشود، کودک خشمگین شده و خشم خود را به صورت پرخاشگری، داد و بیداد و کتک کاری بروز می‌دهد. معمولا در سنین خردسالی مدت زمان خشم کوتاه‌تر و بروز آن خشونت بیشتری دارد که با گریه، داد و فریاد و ناسزاگویی، کتک‌کاری و پرت کردن اشیاء همراه است و در سنین بالاتر خشونت کمتر و مدت زمان بیشتری دارد، مثل قهر کردن و لجبازی. شما با انجام این آزمون بر روی فرزندتان می‌توانید به این نکته پی ببرید که کودکتان تا چه اندازه بر خشم خود مسلط است.

 • میزان پرخاشگری در کودک خردسالتان چقدر است؟

  پرخاشگری در کودکان خردسال یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از والدین با آن سروکار دارند. و معمولا به شیوه‌های مختلفی از قبیل بلندکردن صدا، زورگویی، ناسزاگویی، مسخره کردن و کتک زدن در کودکان نمایان می‌شود. پرخاشگری نوعی شیوه‌ی رفتاری است که به دنبال خشم ایجاد می‌شود، و در قالب رفتاری با هدف صدمه‌زدن یا آسیب‌رساندن به فردی که سعی دارد از بروز چنین آسیبی جلوگیری نماید، بروز می‌یابد. بروز ضعف‌های جسمانی مانند کمبود خواب، گرسنگی، خستگی و بیماری، محیط سرد و خشن خانواده، تنبیه بدنی مکرر، فشارهای معلم و همکلاسی‌ها و نمایش فیلم‌ها و صحنه‌های پرخاشگرانه از تلویزیون از جمله مهمترین عوامل پرخاشگری در کودکان است. آیا می‌خواهید بدانید که میزان پرخاشگری در کودکتان چقدر است؟ پس با ما در این آزمون همراه باشید!

 • آزمون پایداری و پشتکار کودکان

  مقیاس پایداری و پشتکار کودکان (PS) توسط دوبی لوفی و آرای کوهن ساخته شده است که از 40 گویه تشکیل شده است که به منظور سنجش پایداری و پشتکار در کودکان بکار می رود.