درباره ما


Assess.ir مرجع جامع ارزیابی، آزمون، نظرسنجی و پرسشنامه

سایت assess.ir با هدف ایجاد مرجعی برای ارزیابی، آزمون، نظرسنجی و پرسشنامه ایجاد شده است. طبیعتاً داشتن اطلاعات و داده کافی، زیرساخت اصلی هر تصمیم در سطوح فردی، گروهی، سازمانی و اجتماعی است. علاوه بر کمک به تصمیم درست، داده و اطلاعات مبنای توسعه علم و نظریات علمی خصوصاً در علوم انسانی و اجتماعی است. برای داشتن اطلاعات درست و دقیق در مورد تصمیمات مختلف نیازمند ارزیابی و سنجش دقیق هستیم. این ارزیابی‌ها ممکن است فرد را مورد توجه قرارداده و ویژگی‌ها و رفتارهای مختلف او را ارزیابی نمایند، یا ممکن است گروه‌ها، سازمانها و اجزای آنها را مورد ارزیابی قرار دهند و یا ممکن است ارزیابی‌های اجتماعی باشند که در هر صورت اطلاعات و نتایج ارزشمندی را برای فرد و سازمان و مدیران اجتماعی حاصل می‌کنند.
در سطح فردی اطلاع از ویژگی‌ها، رفتارها و خودشناسی دقیق و اطلاع از توانمندی‌ها، استعدادها، نقایص و ضعف‌ها در انتخاب روند و برنامه‌ریزی فردی و حتی اجتماعی افراد بسیار اهمیت دارد. ای بسا بسیاری از موقعیت‌ها و فرصت‌ها که به دلیل ناآشنایی افراد نسبت به توانمندی‌ها، استعدادها و داشته‌های خودشان از بین می‌رود و ضعفها و نواقصی که به دلیل عدم شناخت درست موجب شکست یا عدم پیشرفت افراد در زندگی فردی و اجتماعی‌شان می‌شود. در این راستا و برای ایجاد شناختی بهتر از شخصیت و ویژگیهای مختلف فردی assess.ir بخشی را مربوط به آزمونهای مختلف در زمینه‌های گوناگون از جمله اجتماعی و خانواده، اعتقادی، آموزشی، روان‌سنجی، شغلی و سازمانی، شناختی و ذهنی و سایر حوزه‌های فردی گردآوری و ارائه کرده است. این آزمون‌ها که بر مبنای منابع و متون علمی حوزه‌های مختلف و توسط صاحب‌نظران رشته‌های مختلف طراحی شده‌اند هرچند ممکن است نتواند به صورت دقیق ویژگی‌ها و توانمندی‌های افراد را تعیین کند اما بدون شک در شناخت فرد نسبت به خودش مؤثر خواهد بود. از طرفی امکان مقایسه نتایج با جمعه‌ای وسیع که در آزمون شرکت کرده‌اند دید خوبی به فرد در مقایسه با دیگران خواهد داد. ضمناً طراحی آزمون‌هایی بر اساس ویژگیهای فردی و اجتماعی ایرانیان نیز در دست انجام است که آزمون‌های آن پس از طراحی و تست‌های اولیه در سایت ارائه خواهد شد.
در سطح گروهی و سازمانی نیز ارزیابی و سنجش یکی از مهمترین نیازها برای مدیریت و هدایت سازمان و گروه بوده و نقشی کلیدی در پیشبرد اهداف سازمان و گروه دارد. متأسفانه استفاده از روش‌های ارزیابی نادرست و نامتناسب مبنای تصمیماتی غلط در بسیاری از سازمان‌ها و مجموعه‌های کشور شده است. برای رفع این نقیصه و کمک به ارزیابی درست و انتخاب روش متناسب ارزیابی سازمان‌ها و نهادها، assess.ir فعالیتی را برای گردآوری و دسته‌بندی روش‌های ارزیابی و سنجش موجود انجام داده است. در این فعالیت وسیع بیش از 30 متدولوژی و بیش از 100 تکنیک ارزیابی جمع‌آوری و در قالب دستنامه‌ای آماده شده است. در سایت اسس نیز این سیستم در بخش ارزیابی سازمانی به صورت سیستم پشتیبان تصمیم (DSS) در انتخاب روش ارزیابی مناسب برای سازمان‌ها و نهادها در اختیار مدیران، مشاوران و تصمیم‌گیران سازمانها قرار داده شده است.
در سطح اجتماعی نیز نظرسنجی‌هایی در حوزه‌های مختلف برای سنجش نظرات جامعه ایرانی و شناخت بهتر از رویکردها، دیدگاه‌ها، نظرات، ویژگیها و رفتارهای جامعه ایرانی در بخش نظرسنجی قرار گرفته است که افرادی که در نظرسنجیها مشارکت می‌کنند امکان دیدن نتایج و اطلاع یافتن از نظرات شرکت‌کنندگان را خواهند داشت. در این بخش افراد وشرکتها وگروه‌ها نیز می‌توانند نظرسنجی‌های مورد نیاز خود را ایجاد کرده و در معرض دید کاربران قرار دهند.
بخش چهارم سایت به کارهای پژوهشی و علمی در حوزه‌های مختلف اختصاص دارد که در این بخش پژوهشگران، اساتید و دانشجویان می‌توانند پرسش‌نامه‌های خود را طراحی نموده و در سایت به اشتراک گذارند. نتایج فرم‌های پر شده توسط کاربران با حفظ شرایط محرمانگی و حریم خصوصی کاربران (در صورت عدم تمایل کاربر به نمایش مشخصات اطلاعات بدون مشخصات هویتی کاربر در اختیار پژوهشگران قرار خواهد گرفت) جهت استفاده در پژوهش‌های علمی به پژوهشگران داده خواهد شد.
با توجه به گستردگی تلفن‌های همراه و سهولت استفاده از این تجهیزات، نسخه‌های آزمون‌ها و خدمات مختلف سایت برای تلفن‌های همراه دارای سیستم عامل اندروید نیز آماده شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است. همچنین برای دسترسی آسان‌تر به آزمون‌های سایت، بات تلگرامی طراحی شده است که این آزمون‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این بات بصورت هوشمند عمل کرده و با شروع هر آزمون، سوالات را یک به یک از کاربر پرسیده و پاسخ‌های کاربر را دریافت می‌کند. در نهایت با تحلیل پاسخ‌های کاربر، خروجی مناسب به همراه نمودار مقایسه‌ای با سایر کاربران را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. برای دسترسی به بات assess و آزمون‌های سایت، به کانال assess به آدرس https://telegram.me/AssessGroup بپیوندید.
سرویسها و خدمات دیگر حوزه سنجش و ارزیابی نیز به تدریج به خدمات assess.ir افزوده خواهد شد.